European Solidarity Corps-ESC Programı Hakkında En çok Merak Edilenler

Avrupa dayanışma programı 18-30 yaş arası gençlerin kişisel , eğitimsel sosyal sivil ve mesleki gelişimlerini teşvik ederken kendi ülkelerinde ya da yurtdışındaki projelerde gönüllü stajyer veya işçi olarak katılmasını sağlayan Avrupa birliği girişimidir. Avrupa dayanışma gönüllüsü gençler savunmasız insanları desteklemek toplumsal sorunları iyileştirmek , kendilerini geliştimek için çeşitli projelere 2-12 ay süreyle çağırılıp katılabilirler. https://europa.eu/youth/solidarity_en adresindeki kayıt formunu doldurarak projelere başvuru yapma imkanına sahip olabilirsiniz.
Progam süresince ücret almazsınız ancak; yol ,konaklama ,sigorta masrafları ve cep harçlığı alırsınız. Esc projeleri kapsamında gönüllere sağlanan destekler yasal bir zorunluluktur ama bu desteklerin nasıl ve ne kadar olacağı projenin ev sahibi kurumun ve gideceğiniz ülkenin koşullarına göre değişmektedir. Projeler kısa (14-59 gün ) ve uzun ( 6-12) diye ikiye ayrılır .Her
gönüllünün 1 kısa dönem+ 1 uzun dönem projelerine katılma hakkı vardır. Gönüllü bu haklarını kulladıktan sonra gönüllülük projelerine katılamaz. ilk olarak uzun dönem projesine katılan gönüllü kısa dönem hakkınıda kullanmış olur. O yüzden öncelikle kısa dönem sonra uzun dönemli bir projeye katılacak şekilde projelere katılmalısınız.

– Esc projesine katılmak için ileri seviye ingilizce şart mı ?
Esc’ye katilmak için ingilizce bilgi ve seviyesi başvuru şartı olarak aranmaz. Ancak yine de kurum ve kuruluşlar, gönüllülerinin kendilerini ifade edecekleri kadar ingilizce bilgisinin olmasını ararlar. Bazı proje duyurularında da kuruluşlar aranan İngilizce seviyesi ile ilgili bilgi de vermektedir.
– Esc projelerinde Eğitim durumu sorun olurmu ?
Elbette sorun olmaz . 18-30 yaşları arasındaki herkes Avrupa Dayanışma Gönüllüsü olabilir . Lise mezunu olmayan, eğitimini yarıda bırakmış, ara vermiş gençler ya da üniversite mezunu olan gençler kabul aldıkları bir projede gönüllülük yapmak üzere Esc programından yararlanabilirler.
– Esc projelerine katılmak için pasaporta ihtiyacımız olacak mı ve pasaport masrafı da projeye dahil olacak mı ?
Vize gerektiren ülkeler için pasaporta ihtiyacınız olabilir . O yüzden pasaportunuzun olması süreci daha da hızlandırabilir. Pasport kimlik gibi kişisel bir ihtiyac olduğu için ücreti gönüllüye aittir.
Esc hakkında en çok merak edilenleri kısaca anlatmaya çalıştık bu yazımızda yanıtlayamadığımız sorularınız varsa derneğimizin instagram sayfasından @asidproje ya da web sitemizde bulunan iletişim adreslerimizden bize ulaşabilrsiniz. Gönüllülük yolculuğunuzda bol şans dileriz.
Kübra DEMİR