BİR PRİŞTİNE HİKÂYESİ-ASİD KOSAVADA

12-14 Eylül 2019 tarihleri arasında Heimerer College tarafından düzenlenen ve Derneğimizin de partneri olduğu 10th Health Sciences Symposium/10. Sağlık Bilimleri Sempozyumu “Innovative Approach to Health and Social Rehabilitation/Sağlık ve Sosyal Rehabilitasyona Yenilikçi Yaklaşımlar” konu başlığı ile Kosova’nın başkenti Priştine’de gerçekleştirildi. Derneğimiz adına sempozyuma Yönetim Kurulu Üyelerimizden Dr. Nazife ÖZTÜRK ve Öğr. Gör. Fatma ÜZÜMCÜ çalışmaları ile katıldı.

12 Eylül Perşembe günü sağlık profesyonelleri eğitimi açısından lider kurum olan Heimerer College’de multidisipliner olarak parelel oturumlar ile workshop düzenlendi. Heimerer College, lisans düzeyinde Hemşirelik (BSc), Logopedics (BSc), Mesleki Terapi, Tıbbi Laboratuvar Teknisyeni programı, Sağlık Uzmanı Pedagoji / Meslek Hemşireliği programı ve çeşitli alanlarda sağlık bilimleri dersleri sunmaktadır. Sağlık Kurumu ve Hizmet Yönetimi / Sağlık Yönetimi yüksek lisans programı mevcuttur.

Aynı günün akşamı 12 Eylül Perşembe günü Priştine’deki Swiss Diamond Otel’de partnerlerin, proje ortakların ve akademisyenlerin katılımı ile gala yemeği gerçekleştirildi. Açılış konuşmalarıyla başlayan gala yemeği yöresel müzik şöleni ve eğlenceleri ile devam etti.

13-14 Eylül 2019 tarihlerinde Kosova Priştine’deki Swiss Diamond Otel’de 10. Sağlık Bilimleri Sempozyumunun bu yıl ki konusu “Sağlık ve Sosyal Rehabilitasyona Yenilikçi Yaklaşımlar” oldu. Sempozyumun temel amacı sağlık ve sosyal rehabilitasyonda yeni kavramlar hakkında farkındalığı arttırmak ve sağlık çalışanlarını bunları uygulama konusunda teşvik etmektir. Bu etkinlikle ilgili yerel, bölgesel ve uluslararası paydaşlar bir araya gelerek bu alandaki en son araştırma bulgularını paylaşma ve tartışma fırsatı yakaladılar. 15 ülkeden 40‘dan fazla akademisyenin katıldığı Sempozyumun geleneksel olarak 500’e yakın küresel uzman, genç profesyonel ve öğrenciden oluşan bir izleyici kitlesini çekmiştir.

Sempozyumun ilk günü olan 13 Eylül Cuma günü Derneğimiz ile Heimerer College arasında iş birliği protokolü yeniden imzalandı. Protokolü Heimerer College Director Petrit BEQİRİ ile katılım sağlayamayan Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet ARSLAN’ın adına Yönetim Kurulu üyelerimizden Nazife ÖZTÜRK imzaladı.

Devam eden oturumda Dr. Nazife ÖZTÜRK, Öğr. Gör. Fatma ÜZÜMCÜ ve R.A. Erza SELMANİ’nin ortak yapmış olduğu “A Qualıtatıve Research On The Vıews Of Glass Ceılıng Syndrome Of Female Managers In Healthcare Industry” sözlü bildiriyi Dr. Nazife ÖZTÜRK İngilizce olarak sunmuştur.

14 Eylül Cumartesi günü Dr. Nazife ÖZTÜRK, Öğr. Gör. Fatma ÜZÜMCÜ ve Mehmet ARSLAN’ın birlikte yapmış oldukları “Total Quality Management In Sıvıl Socıety Organızatıon: The Sample Of Medıterranean Health Manager Assocıatıon” poster bildiri jüri tarafından üçüncülük ödülüne layık görülmüştür.

Aynı zamanda Akdeniz Üniversitesi ile Heimerer College arasında iş birliği protokolünün geçtiğini öğrendik. Akademisyenler ve öğrenciler arasında sevinç yaşatmıştır. Değişim programları ile birçok öğrenci ülkemizde öğrenim görme, yüksek lisans yapma hevesini dile getirmişlerdir.

Paylaşımın, birlik ve beraberliğin önemli olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum. Bizim kültürümüze çok yakın olan Kosovalıların ülkemizi yakından takip ettiğini ve bize hayranlık duyduklarına birebir şahit olduk, gurur vericiydi. Bizi çok sıcak karşıladılar. İlgileri, nezaketleri ve bu önemli davetleri için Heimerer College ailesine ve bize bu imkânı sunup destek olan başta Dernek Başkanımız Mehmet Arslan olmak üzere ASİD Yönetim Kurulu ve üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim. Bu protokollerin hem Derneğimiz hem Üniversitemiz hem de Ülkemiz adına faydalı olacağı kanaatindeyim. Umarım daha nice güzel başarılara imza atarız. Hepimize hayırlı olsun, başarılarımız daim olsun. Emeği ve hakkı geçen herkese tekrar Teşekkürler.

Öğr. Gör. Fatma ÜZÜMCÜ